Kuranı Kerim Türkçe Meali


kuranı kerimYüce Yaradan güzel sözü güzel ağaca benzetiyor. Çünkü ağacın diri kalması için nasıl sulanmaya, bakılmaya ihtiyacı varsa, bunlar olmazsa o ağaç kurursa kalpteki iman ağacı da aynı şekilde kurur. Eğer kalp sahibi faydalı ilim, sahih amel, zikir ve tefekkürle her zaman kalbine bakıp onu gözetmezse o kalp kuruyabilir. Bir hadis-i şerifte: ‘Elbise nasıl yıpranır eskirse, kalpteki iman da öylece yıpranır, eskir. O halde imanınızı daima tazeleyin.’ denerek bu gerçek insanların dikkatine sunulmuştur. 24. ayette Allah Teala, güzel sözü, güzel ağaca benzetiyor. Çünkü güzel sözün meyvesi güzel amel; güzel ağacın ürünü de faydalı meyve olur. Alimlerin açıklamalarına göre güzel sözden maksat, kelime-i şehadettir. Bu kelime-i şehadet dışta ve içte daima güzel amellerin meydana gelmesine sebep olur. Allah’ın razı olacağı her güzel iş, bu kelime-i şehadetin meyvesidir. 26. ayette geçen ‘kötü kelime’sinin manasına gelince o da, Allah’ı inkar etmektir. Bu kelime her türlü fitnenin, fesadın, felaket ve musibetin kaynağıdır. Kötü söz, hem dünyada, hem de ahirette insanın felaketlere sürüklenmesine neden olur. Dolayısıyla 26. ayette de kötü söz, kötü bir ağaç ile teşbih edilmiştir.
 
İBRAHİM SURESİ
 
Bismillahirrahmanirrahim
 
24. Görmedin mi Allah nasıl bir misal getirdi: Güzel bir sözü, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca (benzetti).
25. (O ağaç), Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir.
26. Kötü bir sözün misali, gövdesi yerden koparılmış, o yüzden ayakta durma imkanı olmayan (kötü) bir ağaca benzer.
27. Allah Teala sağlam sözle iman edenleri hem dünya hayatında hem de ahirette sapasağlam tutar. Zalimleri ise Allah saptırır. Allah dilediğini yapar.

Kuranı Kerim Türkçe Meali ile Benzer Yazılar:

18 Haziran 2013 Saat : 11:51
  Din

Kuranı Kerim Türkçe Meali Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal