Kuranı Kerim Türkçe Meali

kuranı kerimYüce Yaradan güzel sözü güzel ağaca benzetiyor. Çünkü ağacın diri kalması için nasıl sulanmaya, bakılmaya ihtiyacı varsa, bunlar olmazsa o ağaç kurursa kalpteki iman ağacı da aynı şekilde kurur. Eğer kalp sahibi faydalı ilim, sahih amel, zikir ve tefekkürle her zaman kalbine bakıp onu gözetmezse o kalp kuruyabilir. Bir hadis-i şerifte: ‘Elbise nasıl yıpranır eskirse, kalpteki iman da öylece yıpranır, eskir. O halde imanınızı daima tazeleyin.’ denerek bu gerçek insanların dikkatine sunulmuştur. 24. ayette Allah Teala, güzel sözü, güzel ağaca benzetiyor. Çünkü güzel sözün meyvesi güzel amel; güzel ağacın ürünü de faydalı meyve olur. Alimlerin açıklamalarına göre güzel sözden maksat, kelime-i şehadettir. Bu kelime-i şehadet dışta ve içte daima güzel amellerin meydana gelmesine sebep olur. Allah’ın razı olacağı her güzel iş, bu kelime-i şehadetin meyvesidir. 26. ayette geçen ‘kötü kelime’sinin manasına gelince o da, Allah’ı inkar etmektir. Bu kelime her türlü fitnenin, fesadın, felaket ve musibetin kaynağıdır. Kötü söz, hem dünyada, hem de ahirette insanın felaketlere sürüklenmesine neden olur. Dolayısıyla 26. ayette de kötü söz, kötü bir ağaç ile teşbih edilmiştir.
 
İBRAHİM SURESİ
 
Bismillahirrahmanirrahim
 
24. Görmedin mi Allah nasıl bir misal getirdi: Güzel bir sözü, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca (benzetti).
25. (O ağaç), Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir.
26. Kötü bir sözün misali, gövdesi yerden koparılmış, o yüzden ayakta durma imkanı olmayan (kötü) bir ağaca benzer.
27. Allah Teala sağlam sözle iman edenleri hem dünya hayatında hem de ahirette sapasağlam tutar. Zalimleri ise Allah saptırır. Allah dilediğini yapar.
Bu yazı Din kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir