Simone de Beauvoir Sözleri


evliliklerBir kadının en büyük hayallerinden biri evlenmek, bir yuva sahibi olmak ve mutlu olmaktır. Bazı kadınların önündeki tek seçenek ise ne yazık ki evliliktir. Kadınların eğitim seviyeleri arttıkça hayalleri artıyor ve evliliğin dar çemberinden kurtuluyorlar. Kadınların eğitim seviyeleri ve iş hayatına katılımları arttıkça evlilik tercihleri daha bilinçli bir şekilde yapılmaktadır. Bilinç artsa da evlilik her zaman şans, kader ve kısmet işidir. Bu gün bir çok kadın ya evlidir, ya boşanmıştır ya da evlilik hayali kuruyordur. Şu bir gerçektir ki artık kadınların tek kurtuluş yolu evlilik değildir.   
 
Evlilik geleneksel olarak kadınlara sunulmuş tek gelecektir. Birçok kadın ya evlidir, ya bir zamanlar evlilik geçirmiştir ya da evli olmadığı için acı çekiyordur.
Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir Sözleri ile Benzer Yazılar:

19 Haziran 2013 Saat : 10:03

“Simone de Beauvoir Sözleri” için 3 Yorum

 1. Misafir dedi ki:

  Tuğrul Bey;
  Anladığım kadarıyla en altta yazan son iki cümle dışındaki yazılanlar size ait.

  “Kadınların eğitim seviyeleri ve iş hayatına katılımları arttıkça evlilik tercihleri daha bilinçli bir şekilde yapılmaktadır. Bilinç artsa da evlilik her zaman şans, kader ve kısmet işidir.” demişsiniz.
  Bence bu erkekler için de geçerlidir. Evlilik, bir erkek için de şans, kader ve kısmet işidir.

  “Şu bir gerçektir ki artık kadınların tek kurtuluş yolu evlilik değildir.” diye yazdığınız cümlenizi ise ilginç buldum.

  Tek kurtuluş yolu evlilik değil ise diğer yollar nelerdir? Diğer yollardan bazılarına örnek verebilir misiniz?
  Merak ettim, o yüzden soruyorum.

  • Tuğrul Özdemir dedi ki:

   okumak ve bir işte çalışmak kendi parasını kazanmak ve aldığı tahsile göre iyi bir eş seçmek diğer kurtuluş yollarından biri…eskiden genç bayanlar aile baskısından kurtulmak için bir an önce bir yuva kurmak isterlerdi. Çoğu zamanda zorla başka birine veya istemediği biri ile evlenmek zorunda kalırdı. Şimdi de böyle evlilikler oluyor ama az oluyor. Bütün bu şartlara rağmen evlilik hem erkek hem kadın için kısmet işi. Bu söz kadınlar ile ilgili olduğu için kadınlardan bahsettim. Okumakla da çoğu zaman cehalet gitmiyor. Bazen insan seçtiği eşi bile tanımıyor. Eskiden kadınlar eşlerine katlanıyordu ama şimdi en sevdiklerini bile bırakıp ayrılabiliyorlar. Bu da kadınların kendi güvencelerini kazanmaları ve iş hayatına katılmaları ile oluyor.

 2. Misafir dedi ki:

  Sanırım cümlenin kurgusunda bir problem oluşmuş.
  “Şu bir gerçektir ki artık kadınların tek kurtuluş yolu evlilik değildir.” cümlesinden çok farklı manalar çıkar bence. Bana ilginç gelmesi de bu yüzdendi.

  Sonraki açıklamanızda ise “okumak ve bir işte çalışmak kendi parasını kazanmak ve aldığı tahsile göre iyi bir eş seçmek diğer kurtuluş yollarından biri.” demişsiniz.
  Ancak sonuçta işin içinde yine evlilik var. Sonuçta okusa da evlenmek durumunda okumasa da; kendi parasını kazansa da evlenmek durumunda kazanmasa da; iyi bir tahsil yapsa da evlenmek durumunda iyi bir tahsil yapamasa da…

  İyi bir tahsil yapan kadınlar (aynı zamanda erkekler) ille de iyi bir erkekle (erkek ise kadınla) evlenirler diye bir kaide yoktur. İyilik, doğruluk, yiğitlik, mertlik, dürüstlük gibi erdemler insanın sütüyle, mayasıyla alakalıdır. Okumak sadece cehli giderir ama bir kişinin tıyniyetinde eşeklik varsa bunu değiştiremezsiniz. Yani eşeklik baki kalır.

  Diyeceğim o ki, en baştaki cüme keşke “Şu bir gerçektir ki artık kadınların aile baskısından kurtulmalarının tek yolu evlilik yapmak değildir.” şeklinde olsaydı.

  Saygılar.

Simone de Beauvoir Sözleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal