Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir


vandalTürk Dil kurumunun www.tdk.gov.tr adresinde yer alan Büyük Türkçe Sözlükten son günlerde sık sık kullanılan bazı kelimeler ve bu kelimelerin Türkçe anlamları:  
 
Çapulcu: Düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan, plaçkacı.
Vandal: 1. Miladın başlangıç yıllarında yaşayan ve Roma İmparatorluğu ile yaptığı savaşlarda acımasızlığı ile ün salan bir Doğu Germen halkı. 2. Eski kültür ve sanat anıtlarını yakıp yıkan, bunların değerini bilmeyen kimse veya topluluk.
Vandalizm: Vandal olma yanlısı, Vandallık.
Ayyaş: İçkiye düşkün, içkici, içici, bekri.
Alkolik: Alkollü içkilere hastalık derecesinde düşkün olan kimse.

Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir ile Benzer Yazılar:

7 Haziran 2013 Saat : 10:26

“Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir” için 2 Yorum

 1. Misafir dedi ki:

  Zaten nizami olmayan, hukuku sağır, adaleti kör, özgürlüğü topal edilmiş, farklı düşünmeyi yasaklayan, insanları torna tezgahından çıkmış gibi tek tip yapmak için uğraşan bir düzene karşı çıkmak, o düzene direnmek çapulculuk ise, Çapulcuyuz çok şükür…

  Ek olarak; eğer ortada rölevesi bile olmayan, sadece isimden ibaret bir mekanın (ki o mekanın vakti zamında kimlere yataklık ettiği malumdur) yeniden inşaa edilmesine karşı çıkmak Vandallık ise, Vandalız da elhamdülillah.

  Ayrıca bize göre bir insan içki içiyorsa içiyordur. Günahı kendinedir. Bize zararı dokunmadığı müddetçe sorun yoktur. Yani içkiciler bize oy verse de içkicidir, vermese de içkicidir. İçip de bize oy vermeyenler ayyaş, içip de bize oy verenler ayyaş değil ha! Yok öyle yağma (çapul)…

  • fikret erfogan dedi ki:

   kavramların suyumu çıktı olayları insanları tartışıyoruz.vandal olmayanlar kalkar deger üretir.uygarlık oksijen alıp karbonfioksit üflemekle mi oluyor.

Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal