Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir?

vandalTürk Dil kurumunun www.tdk.gov.tr adresinde yer alan Büyük Türkçe Sözlükten son günlerde sık sık kullanılan bazı kelimeler ve bu kelimelerin Türkçe anlamları:  
Çapulcu: Düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan, plaçkacı.
Vandal: 1. Miladın başlangıç yıllarında yaşayan ve Roma İmparatorluğu ile yaptığı savaşlarda acımasızlığı ile ün salan bir Doğu Germen halkı. 2. Eski kültür ve sanat anıtlarını yakıp yıkan, bunların değerini bilmeyen kimse veya topluluk.
Vandalizm: Vandal olma yanlısı, Vandallık.
Ayyaş: İçkiye düşkün, içkici, içici, bekri.
Alkolik: Alkollü içkilere hastalık derecesinde düşkün olan kimse.

Vandal ve Vandalizm ile Çapulcu Nedir?” üzerine 2 düşünce

 • 09.06.2013 tarihinde, saat 01:08
  Kalıcı bağlantı

  Zaten nizami olmayan, hukuku sağır, adaleti kör, özgürlüğü topal edilmiş, farklı düşünmeyi yasaklayan, insanları torna tezgahından çıkmış gibi tek tip yapmak için uğraşan bir düzene karşı çıkmak, o düzene direnmek çapulculuk ise, Çapulcuyuz çok şükür…

  Ek olarak; eğer ortada rölevesi bile olmayan, sadece isimden ibaret bir mekanın (ki o mekanın vakti zamında kimlere yataklık ettiği malumdur) yeniden inşaa edilmesine karşı çıkmak Vandallık ise, Vandalız da elhamdülillah.

  Ayrıca bize göre bir insan içki içiyorsa içiyordur. Günahı kendinedir. Bize zararı dokunmadığı müddetçe sorun yoktur. Yani içkiciler bize oy verse de içkicidir, vermese de içkicidir. İçip de bize oy vermeyenler ayyaş, içip de bize oy verenler ayyaş değil ha! Yok öyle yağma (çapul)…

  Yanıtla
  • 24.11.2013 tarihinde, saat 22:57
   Kalıcı bağlantı

   kavramların suyumu çıktı olayları insanları tartışıyoruz.vandal olmayanlar kalkar deger üretir.uygarlık oksijen alıp karbonfioksit üflemekle mi oluyor.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir