Havuç, Yumurta ve Kahve Kısa Hikayesi

kahveBir baba ile kızı dertleşiyormuş. Kız babasına, çok sıkıntılar çektiğinden, sorunlarla bir türlü baş edemediğinden bahsetmiş. Babası kızını dinlemiş, kızını alıp mutfağa götürmüş.
– Gel, sana bir şey göstereceğim! demiş.

Ünlü bir aşçı olan baba, ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş, üçüne de eşit su koymuş ve üçünün de altını aynı miktar ateşle yakmış. Baba birinci kaba bir havuç, diğer kaba bir adet yumurta, diğer kaba ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirmiş. Daha sonra ateşi kesmiş. Baba sonra masaya 2 tane tabak ve bir tane de boş bardak koymuş. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Sonra pişmiş yumurtayı diğer tabağa koymuş. Sonra da suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi alıp boş bardağa boşalttıktan sonra kızına dönerek:

– Kızım, söyle bakalım ne görüyorsun? demiş.
Kızı:
– Havuç, yumurta ve kahve, demiş.
Kızını masaya iyice yaklaştıran baba bunlara daha yakından bakmasını istemiş. Kızının şaşkınlığını gören baba, anlatmaya devam etmiş:
– Havuç haşlandığı için yumuşak bir hal aldı. Yumurta, artık pişmekten içi katılaşmış sert bir hale geldi. Kahveden de bir yudum alan baba, kahve harika olmuş. Tadı da çok hoş. dedi
Kız, iyice şaşırarak:
– Baba, bunu bana niçin gösteriyorsun? dedi.
Babası:
– Hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. Havuç ilk başta sertti, güçlü idi; ama kaynatılınca yumuşadı, güçsüzleşti, çözüldü. Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı. Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Fakat ısıtılınca ne oldu, bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar. Suya eşsiz bir tat vererek bir kahveye döndüler. Şimdi söyle bakalım kızım sen hangisisin? Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun? Havuç gibi sıkıntılara, problemlere rast gelince çözülüyor musun, benliğini koruyamıyor musun? Yumurta gibi katılaşıyor, başta kendin olmak üzere kimseye faydan dokunmuyor mu? Kahve gibi kendini bitirmek uğruna, kendini ateşe atma pahasına diğer insanlara mutluluk veren, huzur veren, ağızlarına lezzet veren bir sevgi kaynağı mısın?
Bizler hangisiyiz acaba? Havuç mu? Yumurta mı? Kahve mi? Hayat akıp giderken insanın  hayata bakış açısı sıkıntılara karşı duruşunu belirler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir