14 Şubat Sevgililer Günü

14 şubat sevgililer günüKelime anlamı olarak aşk: 1. Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu, sevi. 2. Tüm varlığıyla sevme durumu. 3. Sevişme, cinsellik, seks. anlamlarına gelir. Tasavvuf alimi Hz. Mevlana aşkı şöyle tarif eder. ”Bir aşkı başka aşk söndürebilir. Askta ne yükseklik, ne alçaklık, ne de akillilik ve akilsizlik vardır. Hafızlık, şeyhlik, müritlik yoktur. Sadece kepazelik, aşağılık ve rintlik vardır. İnsanin toprağını aşk şebnemi ile yoğurdukları için alemde yüzlerce fitne ve kargaşalık peyda olur. aşkın yüzlerce neşteri, ruhun damarlarına sokuldu ve oradan gönül adi verilen bir damla aldı.Aşk öyle engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı.” Ünlü düşünür Bailey’e göre ise aşkın tarifi şudur. ”Aşk, dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır.” Dünyanın çoğu yerinde insanlar birbirlerine olan sevgilerini ve aşklarını 14 Şubat Sevgililer Gününde dile getirir ve kutlar.
 
sevgililer günü 14 şubatSevgililer Gününün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanır. Sevgililer Günü, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış olup, bazı milletlerde “Aziz Valentine Günü” olarak da kutlanır. Valentine kelimesi, Batı toplumlarında ”hoşlanılan kişi veya sevgili” anlamına gelir. Sevgililer Günü halen çoğu toplumda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar, mesajlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaktadır. Şubat ayı ortasının aşk ile olan ilişkisi antik dönemlere dayanmaktadır. Antik Yunan dönemi takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak isimlendirilmişti. Bu ay Tanrı Zeus ile Tanrıça Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı. Antik Roma döneminde ise 15 Şubat, bereket tanrısı olan Lupercus’un şerefine, Lupercalia günü olarak kutlanırdı. Bu günde, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese 14 şubatdokunurlardı. Romantik bir aşk ile Valentine arasında bir bağlantı tarihi dökümanlarda hiç geçmemekle birlikte ve bazı tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin şerefine yapılan bir kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 senesinde ise kilise takviminden Aziz Valentine günü Vatikan tarafından çıkarılmıştır.
 
Avrupada Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinirdi. Bu günden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar verir ve birbirlerine Valentine diye hitap ederlerdi. Hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşkı arasındaki ilişkiyi anlatan hikayelerin 14. yüzyılda ortaya çıkmıştır. İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile kötü yönetirdi. En büyük sıkıntısı ise savaşacak asker bulamamasıydı. Bu durumun nedeni ise aşk idi. Romalı erkekler eşlerini bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Claudius, Roma’daki bütün nişan ve evlilikleri yasakladı. Aziz Valentine, Claudius döneminde Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın, birbirini sevenleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine hapse attırdı. Aziz Valentine’nin sonu sopa ile dövülerek öldürülmek oldu. MS 270’in 14 Şubat günü, sevgililer günüHıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14’ü Aziz Valentine Günü olarak belirledi. Yıllar geçtikçe 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı önemli bir gün haline geldi. Aziz Valentine de değerli bir insan haline geldi. 14 Şubat 1800 li yıllarda Amerika’lı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından itibaren yeryüzünde çok sayıda insanın kutladığı toplumsal ve önemli bir gün olmuştur. 
 
SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJLARI
 
Sevgililer günü ile ilgili birkaç güzel söz…
 
– Hani gözler vardır sözleri anlatır, hani sözler vardır gözleri anlatır, bir de aşk vardır seni anlatır… Nice sevgililer günlerine minik bebeğim.

– Seni her düşündüğümde kalbime bir yıldız çiziyorum. Benim şimdi kaç yıldızım var biliyor musun? Benim artık bir gökyüzüm var… Sevgililer günümüz kutlu olsun!

– Bugün her zamankinden farklı bir şey yapayım dedim olmadı yine sana defalarca aşık olup seni düşündüm… Sevgililer günün kutlu olsun!

– Yedi ayrı iklimden yedi çeşit arı getirseler yedi çeşit arı yedi ayrı çiçeği dolaşsa yedi ayrı çiçekten bal yapsa senin kadar tatlı olamaz. İyi ki varsın!

– O kadar güzelsin ki yüzüne bakamıyorum. Titriyor ellerim, ellerini tutamıyorum. Dolanıp sarmak geliyor içimden, saramıyorum. Öylesine bağlanmışım ki, sensiz duramıyorum. Uykudan uyanınca insanı uyandığına pişman eden, geri dönmek isteyip de dönemeyince çaresizlikten delirten, hayatta bir defa görülebilen harika bir rüyasın! Seni çok seviyorum. Sevgiler günümüz kutlu olsun sevgilim!

Bu yazı Söz kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir