Hadisi Şerif

Hz. MuhammedKadir kelimesi anlam olarak; değer,kıymet, azamet, şeref ve itibar anlamlarına gelir. Kadir gecesi Ramazan ayı içindeki en kıymetli gecedir. Kuranı Kerim ilk olarak Kadir gecesinde indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı içnde yer almakta olup, hangi gece olduğu kesin bilinmemektedir. Ancak Peygamberimiz, “Siz Kadir gecesini Ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir. İslam alimlerinin ağırlıklı görüşü Kadir gecesinin Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olduğudur. Kuranı Kerimde Kadir Suresinde ‘‘Biz Onu (Kuranı Kerimii) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.” (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

ifadeleri yer alır. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Rabbimizn ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere Kadir Gecesinde bildirilir. Kadir Gecesinde yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner. Kadir gecesi tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen bütün melekler uğradıkları her mümine selam verirler. Kadir gecesinde bol nafile namaz kılınmalı, Kuran Kerim okunmalı ve sadaka verlmelidir

♥Kim faziletine inanarak ve sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.♥
Hz. Muhammed (s.a.s)
(Buhari, “Teravih”, 2; Müslim, “Salat”, 25)

Bu yazı Din kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir