Tuğrul Özdemir Sözleri


iktidar ve muhalefetDemokrasilerde iktidarı da muhalefeti de halk belirler. Ne yazık ki iktidarlar ve muhalefetler de dış güçler ele geçirir ve kendi menfaatleri doğrultusunda kullanırlar. Menfaatler değiştikçe iktidarlar ve muhalefetler yer değiştirir. Ezilen hep halktır, çünkü bütün suçlu halktır. İktidar; 1. Bir işi yapabilme gücü, erk, kudret. 2. Bir işi başarabilme yetki ve yeteneği. 3. Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi. 4. Bu yetkiyi elinde bulunduran kişi ve kuruluşlar. anlamlarına gelir. Muhalefet; 1. Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu, aykırılık. 2. Karşı görüşte, tutumda olan kimseler topluluğu. 3. Demokraside iktidarın dışında olan parti veya partiler. anlamlarına gelir. Halk; 1. Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk. 2. Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. 3. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. 4. Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. 5. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu. anlamlarına gelir. “
 
Demokrasilerde dış güçler menfaatleri için iktidarları kullanırlar, menfaatler değişince de yeni bir iktidar için muhalefeti kullanırlar. Ezilen hep halk olur ama muhalefeti de halk iktidar yapar.
Tuğrul Özdemir

Tuğrul Özdemir Sözleri ile Benzer Yazılar:

9 Haziran 2013 Saat : 3:32

Tuğrul Özdemir Sözleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal