Tuğrul Özdemir Geçmiş Olsun Demekle Geçmez Bir Acı

Ve en son noktaya geldiğinde anlarsın ki azizim…Geçmiş olsun demekle geçmiyor bir acı, ki zaten olmadan, olgunlaşmadan geçmez, geçmek bilmez bir acı…Bu topraklarda bir anı yaşamak, bin acıya bedelmiş. Çünkü bir geçmişi bilmek demek, o geçmişten geçmek demek değildir. Bir geçmişi aynı acıyı hisseden mi bilir? Yoksa bir geçmişi aynı acıyı yaşayan mı bilir azizim? Hepimiz başkalarının hayatında misafirken, hangimiz aynı hayatı yaşayabiliriz ki? Herkes farklı bu hayatta. Herkes kendi geçmişinin ekmeğini yiyor azizim. Kişi bir geçmişten geçerken, geçmiş olsun der ve geçer, geçmiş olup, gider. Bu topraklarda geçmiş olsun demek, geçerken bir uğradım demektir.

Oysa, bir geçmişten geçen yolcu, şifa vermeli; bir geçmişten geçen yolcu, gönül almalı. Unutma ki, geçmek sözle olmaz azizim, vaz-geçmek gerek dünyadan. Olmak sözle olmaz azizim. Yok-olmak gerek dünyadan. Çünkü verilmiş bir sözle gelmez gelecek, bir sözle vaz-geçmek gerek. Ki gelecek olan, gelmeden geçmiş olamaz; yok-olan, vazgeçmeden gelecek bir geçmiş olamaz. Çünkü olmamış her geçmiş, yani yarım kalmış her geçmiş; gelecek olan ama gelmemiş; gelecek olan ama gelmeyen, bilinmez bir geleceğin yansımalarıdır…

Tuğrul Özdemir
GGGG
29/07/2018

Bu yazı Edebiyat, Şiir, Söz, Tuğrul Özdemir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir