Pierre Loti Sözleri

türklerYeryüzünde yaşayan milletler arasında Türkler her zaman asil bir millet olmuşlar, ne kendilerini ezdirmişlerdir, ne de başka milletleri ezmişlerdir. Coğrafi keşifler yapılırken, yeni keşfedilen yerlerde Avrupalılar etmedik zulüm bırakmazken, Osmanlı hükümranlığı altında yaşayanlar hiçbir zulme uğramamıştır. Türklere verilen bu asalet Allah’ın hediyesidir. Türkler sade, zarif, duygulu ve kibar insanlardır. Türkler Doğu medeniyetinin her zaman parlayan güneşi, tatlı dili, sönmeyen ışığı ve yaşayan hakikatı olmuştur. 
 
Türk asillerin asilidir. Yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüksek soyluluk ona, tabiatın hediyesidir. Sadelik içinde balagatı, zarif bir durgunluk içinde duygulu bir hayatiyeti ve parıltılı bir hayat içinde kibar bir hakikat hissettiren tek varlık Türklerdir. Şark hülya ve efsaneler alemidir. Türk, o rengarenk alemin gözüdür, dilidir, ışığıdır ve yaşayan gerçeğidir.
Pierre Loti
Bu yazı Edebiyat, Söz kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir