Giordano Bruno Sözleri

Tanrı’nın iradesi aşktır. Aşk sonsuzluktur. Sonsuzluk iyilerle iyilik yaparak yayılır. Bu yüzden Allah kendi güzel iradesini yeryüzünde hakim kılmak için peygamberleri, velileri, alimleri vb.  iyi insanları seçmiştir. İnsanın iradesi topraktır, sudur. Toprak her ölüyü kabul eder, su her ölüyü reddeder. Kötü insanlar toprağın ve suyun kötü özelliklerini kendi bedenlerinde, kendi ruhlarında barındıran insanlardır. En kötü insanlar ise kendi kötü iradelerini yeryüzünde hakim kılmak için güzel olan Yaratıcı’yı kullanırlar. Dini kendi kötü emellerine alet ederler. Saflığı, samimiyeti, temizliği ve güzel duyguları içinde barındıran dinin, kötü ruhlu insanların siyasi emelleriyle kirletilmeye çalışılması iyi insanları her zaman üzer.
 
Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.
Giordano Bruno
Bu yazı Edebiyat, Söz kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir