Neyzen Tevfik(1879-1953)

Neyzen Tevfik 24 Mart 1879’da Bodrum’da doğmuştur.  Babasının görevi nedeniyle bulunduğu Urla kasabasında amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek ney çalışmaya başlamış ve kendi kendine ney bilgisini ilerletmiştir. İzmir İdadisi’ne başamış olsada bitirmeden ayrılmıştır. Neyzen Tevfik yine kendi kendine Farsça öğrenmiştir. İzmir Mevlevihanesi’ne girmiş, yine sonradan İstanbul’a yerleşmiş ve Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanelerine devam etmiştir. 1902’de Bektaşi tarikatına girerek Bektaşi dervişi olmuştur. Neyzen Tevfik bir yandan da şiirle ilgilenmiştir. Şair Eşref’le ve Mehmet Akif’le tanışmış olan Neyzen Tevfik, şiir konusunda da her iki şairdende etkilenmiştir. Neyzen Tevfik 1908’den sonra kısa bir süre Mısır’a gitmiştir. 1913’te ise tekrar İstanbul’a dönmüştür.
Neyzen Tevfik genellikle toplum kurallarına ayak uydurmadan ve kendi kafasına göre yaşamını sürdürmüştür. Neyzen Tevfik yalnızca içinden geldiği zaman ney üflemiştir. Para karşılığında neyini kullanmamıştır.  Neyzenliğini geliştirmek için uğraşmamıştır.Ney aletindeki ustalığı neyi iyi üflemesinden gelir. Belirli müzik kurallarının dışına çıkmış ama hep duyarak çaldığı için ve dinleyenlerini çok etkilerdi. Neyzen Tevfik yüze yakın plak doldurmuştur.
Neyzenliğinin yanı sıra adını yergi ve taşlamaları ile de duyurmuştur. Kimi eleştirmenleri göre bu türün Nef’î ve Eşref’ten sonra üçüncü önemli temsilcisi sayılır. Halk tarafından çok sevilirdi. Şiirlerinde eski bir dil kullanması nedeniyle güç anlaşılırdı.Eleştirilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa yöneltmiş olan Neyzen Tevfik, toplumdaki tüm haksızlıkları hiç çekinmeden ve korkmadan heryerde dile getirmiştir. Neyzen Tevfik 28 Ocak 1953 ‘de İstanbul’da ölmüştür.

Bu yazı Söz kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Neyzen Tevfik(1879-1953) için 1 cevap

 1. Misafir der ki:

  “Ne için boş durursun
  Çalış eşşolu, eşşolu
  Yiyecek yok mu dedin ha
  Alış eşşolu, eşşolu

  Anırıp durma çemende
  Ara bul ilim ile fende
  Olma bir …. sen de
  Karış eşşolu, eşşolu

  Uyuyan menzili bulmaz
  O bağın gülleri solmaz
  Topal eşşekle olmaz
  Yarış eşşolu, eşşolu

  Bırakıp kîl ile kâli
  Unutup ol emr-i muhali
  Sana dargın ise vali
  Barış eşşolu, eşşolu…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir