Tuğrul Özdemir Edebiyatçı


edebiyatçı

Edebiyat tahsili yapıp da edebiyatı kendi çıkarları uğrunda kullanan edebiyatçılar edepten yoksun insanlardır. Bu insanlar dünya nimetleri uğruna ebedi hayatı satan insanlardır. Şeytanın edebiyatçılarının yeri ise cehennemdir. 
 
sat edebiyatçı edebiyatı
ebedi hayata sat ebediyatı
şiirler sat şairlere
romanlar sat yazarlara
yalanlar sat kananlara
hayaller büyüt yıllara
umutlar sat okurlara
akademik kariyer yap
 
çocuk büyüt hayallere
yorum yap meclislerde
yorumsuz hayatlara
geç kaldığın gençleri
dar eyle edebi hayata
yok eyle ebedi hayatı
geç kaldığın aşklara
hakkını ver tahsilin
hakkını ver haksızın
şeytanın alacağı var senden
cehennem edebiyatçı bekler
 
Tuğrul Özdemir
GGGG
12.03.2013
Saat: 00.48

Tuğrul Özdemir Edebiyatçı ile Benzer Yazılar:

12 Mart 2013 Saat : 9:27

“Tuğrul Özdemir Edebiyatçı” için 4 Yorum

 1. Misafir dedi ki:

  Şairim, harika bir şiir okudum. Yalnız bir cümle aklıma takıldı; “ebedi hayata sat ebediyatı” cümlesinde bir gariplik yok mu sizce de?

  • Tuğrul Özdemir dedi ki:

   bu dizenin üstündeki dize ile uyumlu olsun diye…ebediyet yerine ebediyat dedim…

 2. Misafir dedi ki:

  Üstadım, üstteki dizeyle uyumlu olmasını istediğinizi fark ettim, evet.

  Benim anladığım kadarıyla şiirin bütününde (sizinde en üst kısımdaki nesirde yer verdiğiniz gibi) “dünya nimetleri uğruna ebedi hayatı satan insanlar/edebiyatçılar”dan bahsediliyor. Fakat “ebedi hayata sat ebediyatı” cümlesi şiirin bütünlüğü ile çelişiyor gibi geldi bana. O yüzden söyleme gereği hissettim. Zira o cümleden dünya nimetleri için ebedi hayatı satmak anlamı değil de ebedi hayat için ebediyeti (yani kafiye uyumu olsun diyecek olursak EBEDİYATI) satmak manası çıkıyor ki kendi içerisinde çetrefilli bir cümle gibi sanki.

  Saygılar.

  • Tuğrul Özdemir dedi ki:

   şimdi anladım kafanıza takılan şeyi…ebedi hayata sat ebediyatı cümlesinden kastım şu…kimi insan dünya için çalışır, kimi insan ahret…kimi insan ise yapılması doğru olan yani hem dünya hem ahret için çalışır…edebiyat açısından düşünürsek bunu…eski edebiyatçılar yani şairler ve yazarlar halkın doğru yolu bulması için çok basit cümlelerle erdemli bir insan nasıl olur ve erdemli bir insanın ve doğru yaşanılan bir dünya hayatı anlatmışlardır. Allah’a inanmasalar bile haktan, adaletten, eşitlik, dürüstlük, doğruluk ve özgürlükten bahsetmişlerdir. Allah’da kullarından bunu istiyor zaten. Benim görüşüme göre bu uğurlara hayatını harcayan her edebiyatçı hem bu dünyada hem öteki dünyada kazanacaktır. Günümüzdeki edebiyatçıların yaptığı şey ise karışık cümleler ve fikirlerden oluşan eserler ile halkın kafasını karıştırmak ve cahil halkın seviyesine inememektir. Yani sanat için sanat yapmak ve halkı unutmak. Edebi çevrelerde çok iyi tanıyorlar ama halka ve Hakka karışamıyorlar. Yani kendi dünyalarında ve kültürel çevrelerde ebedi oluyorlar ancak kendi ve toplumların sonsuz hayat mutluluğu için birşeyler yapmıyorlar. Yani dünya ebediyetini sonsuz hayatın ebediyatına satıyorlar. Ben bu olayı kastettim ve böyle bir cümle kurdum. Daha açıklayıcı olabilirdim. O an içimden böyle yazmak geldi.

Tuğrul Özdemir Edebiyatçı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal