Tuğrul Özdemir Sorular

İnsanı zamanın ötesindeki yolculuğuna hazırlayacak olan iki önemli sözcük vardır. Aşk ve İyilik. Ama bir sözcük vardır ki, buna ulaşmak insan ötesi birşeydir…… HİÇLİK…….Hiçlik, Aşk ve iyiliğin bize getireceği alem ötesi bir duygudur.  Sonsuzluktaki birçok evren içinde kendimizi düşünmek duygusu!.. Bu duygu bizi hiçliğe götürecektir. Evreni ve evrendeki yerimizi düşündüğümüzde hiçlik kavramını anlamamız biraz daha kolay olacaktır.Evreni şöyle tarif edebiliriz. “Enini bilmediğiniz bir genişlik, ucunu düşünemediğiniz bir uzunlukya olduğumuzu düşünelim. Mutlak, bu yerde bulunduğunuz herhangi bir yer ile sınırlıdır, bir başka uçsuz bucaksızın içinde. Ve öylesine uzanmıştır uzunluklar, genişlikler. Ve en bilemeyeceğimiz yerin, en göremeyeceğimiz yerin en üstünde yalnız O, yalnız O’nun emri vardır. Şimdi küçüklüğümüzü  görüp, hiçliğimizi düşünelim.” Sonsuzluk!..  Hepimiz, sonsuzluğun birer parçalarıyız. Sonsuzluk içinde küçük birer noktayız. Evrende de kapladığımız bir yer var. Bir ruh olarakda, bu sonsuz yolculukta sürekli , Yaradan’a doğru gidiyoruz. İnsan hiçlik düzeyine ulaştığı zaman…Varacağı son nokta O. O’ nada Koşulsuz aşk ve koşulsuz iyilik ile ulaşabiliriz. Önemli olan O’nun ışığını, bilgisini özümüzde bulmamızdır!.. İçimizde hissetmemizdir. “Hiçlik, Tanrının yüceliği ve bilgisi karşısında, O’na hayranlık ve saygı duyarak, kendi küçüklüğünün farkındalığını yaşama halidir.” Hiçlikte bilginin getirdiği büyük bir tevazu vardır. Hiçlik aynı zamanda büyük bir bilgeliktir. Ayrıca hiçlikte kendini, yerini ve haddini bilme hali de vardır. Yaşam bir sonsuzluktur. Tanrının büyüklüğünü, gücünü, bilgisini ve sevgisini düşünelim.. Öğrendiğimiz bütün bilgiler ise, küçücük bir noktadır. Bu noktaların çoğalmış ve büyütülmüş hali ise aşkın ve iyililiğin büyümüş halidir.. ..Aşk ve iyilik yolu ise doğrunun yoludur. Yaradanınnın yoludur. İnsan olabilmenin yoludur, tekliğin yoludur. En büyük bilgi ise “hiçlik”tir. Tanrı ve bir olmaya varmanın yolu hiçlikten geçer. Hiçlik=Koşulsuz aşk ve koşulsuz iyilik.
 
Kimim ben
Neyim ki
Nerden geliyorum
Nereye gidiyorum
Bu yollar,bu yolculuklar
Neden
Yaşamaktan maksadım ne
Bu can neden var
Neden ruhumu doyuramıyorum canımın azığıyla
Noktanın sonsuzluğu yanında
Deryada bir yağmur damlasıyım
 Olmaya çalıştığım tek şey Bir HİÇ
 
Tuğrul ÖZDEMİR
 30.10.2006 Saat:02.57
 GGGG
Bu yazı Edebiyat, Felsefe, Şiir, Tuğrul Özdemir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tuğrul Özdemir Sorular için 1 cevap

  1. ahmet çıklaşahin der ki:

    insanın kendi yolculuğunu ararken sorduğu sorular dizelenmiş…çoğu insan korkar bu soruları kendine sorup içinden geldiği gibi cevap vermeye..oysa oku değil midir ilk ayet…okudukça derinleşir, derinleştikçe aslında bir hiç olduğunu anlarsın..kimisini inançsızlığa sürükler bu sorular kimisini inanca..aslında sorulan her sorunun bir cevabı,yaradılan her nesnenin bir nedeni vardır..dünyanın tüm anahtarları sende olsa farketmez..çünkü kilit hep ONDADIR….

Söz veya Şiir