Nuri Hakan Tataroğlu Zaruri Bir İçecek

suyun önemiYetişkin bir insanın %60-70’i sudur. Erkeklerdeki su oranı kadınlardakine, şişmanların su oranı zayıflara göre daha fazladır. Yaş ilerledikçe de vücut suyunda azalma görülür. Su besinler, içeceklerle ve sindirim yoluyla vücuda alınır. Vücuda alınan su sindirim sisteminde emildikten sonra kana geçer. Kan dolaşımı ile vücuda dağılır ve kılcal damarlardan çıkarak doku sıvısını oluşturur. Hücre içinde bazı kimyasal reaksiyonlara katıldıktan sonra tekrar hücre dışına çıkar ve tekrar doku sıvısına dönüşür. Dokulardan kan dolaşımına katılır. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere gelerek önemli bir kısmı idrar olarak vücut dışına atılır.

Diğer bir kısmı ise deri, solunum ve sindirim sistemi vasıtasıyla kullanılıp vücuttan tekrar dışarı atılır. Bir insanın günlük su ihtiyacı 2500-2600 ml kadardır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Bu dengenin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bir insan yemek yemeden aylarca yaşayabilir, ancak susuz sadece birkaç hafta dayanılabilir. 
 
Susuz yaşanmaz
Hiçbir içecek onun yerini tutmaz
Su ateşi söndürür fakat yanmaz
Su içmek insana verir haz
Çorba yemek susuz pişmez
Sağlık için su iç tez tez
Neşeli kalmak için sulak yerde gez
Suyun gerekli olduğunu daima sez
Bilelim suyun önemini
İyi su güzelleştirir çayın demini
Suyun faydasını biliyor doktoru alimi
Susuz yürümez tekne ve gemi
Su havzalarını iyi korumalı
Susuz kalırsa kurur ağacın çiçeğin dalı
Suyu bilinçlice kullanmalı
Su kenarındaki evler villalar daha pahalı
 
Nuri Hakan Tataroğlu
Bu yazı Edebiyat, Şiir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Nuri Hakan Tataroğlu Zaruri Bir İçecek için 2 cevap

Söz veya Şiir