Neyzen Tevfik(1879-1953)


Neyzen Tevfik 24 Mart 1879’da Bodrum’da doğmuştur.  Babasının görevi nedeniyle bulunduğu Urla kasabasında amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek ney çalışmaya başlamış ve kendi kendine ney bilgisini ilerletmiştir. İzmir İdadisi’ne başamış olsada bitirmeden ayrılmıştır. Neyzen Tevfik yine kendi kendine Farsça öğrenmiştir. İzmir Mevlevihanesi’ne girmiş, yine sonradan İstanbul’a yerleşmiş ve Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanelerine devam etmiştir. 1902’de Bektaşi tarikatına girerek Bektaşi dervişi olmuştur. Neyzen Tevfik bir yandan da şiirle ilgilenmiştir. Şair Eşref’le ve Mehmet Akif’le tanışmış olan Neyzen Tevfik, şiir konusunda da her iki şairdende etkilenmiştir. Neyzen Tevfik 1908’den sonra kısa bir süre Mısır’a gitmiştir. 1913’te ise tekrar İstanbul’a dönmüştür.
Neyzen Tevfik genellikle toplum kurallarına ayak uydurmadan ve kendi kafasına göre yaşamını sürdürmüştür. Neyzen Tevfik yalnızca içinden geldiği zaman ney üflemiştir. Para karşılığında neyini kullanmamıştır.  Neyzenliğini geliştirmek için uğraşmamıştır.Ney aletindeki ustalığı neyi iyi üflemesinden gelir. Belirli müzik kurallarının dışına çıkmış ama hep duyarak çaldığı için ve dinleyenlerini çok etkilerdi. Neyzen Tevfik yüze yakın plak doldurmuştur.
Neyzenliğinin yanı sıra adını yergi ve taşlamaları ile de duyurmuştur. Kimi eleştirmenleri göre bu türün Nef’î ve Eşref’ten sonra üçüncü önemli temsilcisi sayılır. Halk tarafından çok sevilirdi. Şiirlerinde eski bir dil kullanması nedeniyle güç anlaşılırdı.Eleştirilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa yöneltmiş olan Neyzen Tevfik, toplumdaki tüm haksızlıkları hiç çekinmeden ve korkmadan heryerde dile getirmiştir. Neyzen Tevfik 28 Ocak 1953 ‘de İstanbul’da ölmüştür.

Neyzen Tevfik(1879-1953) ile Benzer Yazılar:

29 Temmuz 2012 Saat : 10:19

“Neyzen Tevfik(1879-1953)” için 1 Yorum

 1. Misafir dedi ki:

  “Ne için boş durursun
  Çalış eşşolu, eşşolu
  Yiyecek yok mu dedin ha
  Alış eşşolu, eşşolu

  Anırıp durma çemende
  Ara bul ilim ile fende
  Olma bir …. sen de
  Karış eşşolu, eşşolu

  Uyuyan menzili bulmaz
  O bağın gülleri solmaz
  Topal eşşekle olmaz
  Yarış eşşolu, eşşolu

  Bırakıp kîl ile kâli
  Unutup ol emr-i muhali
  Sana dargın ise vali
  Barış eşşolu, eşşolu…”

Neyzen Tevfik(1879-1953) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal