Ali Özdemir Toplum ve Sahiplenme Sorunu


toplum ve sahiplenmeMalum ülkemizde 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine çok az zaman kaldı. Genel seçimler yaklaştıkça da seçim yarışı dahada fazla hız kazanmaya başladı. Adil bir rekabet ortamının olmadığı böyle bir seçim ortamında gerilimde gitgide arttıyor. Ne yazıkki gerilim milleti yönetenlerden başlayarak tabana kadar yayılıyor. Tavanda başlayan ölçülebilir anlaşılabilir seviyeli yada seviyesiz gerginlikler, tabana doğru yayıldıkça kontrolden çıkıp, karşılıklı hakaretlere ve kavgalara dönüşüyor. Şahsi görüşüme göre ülkemizdeki bu seviyesizliğin en büyük nedeni toplumun içinde bulunduğu aşırı aidiyet duygusudur. Örneğin A partisine oy veren bir vatandaşımız karşıt düşünceye sahip başka bir vatandaşın kendi oy verdiği partiye eleştiride bulunmasına asla izin vermiyor veya bunu hoş karşılamıyor.

Çünkü oy verdiği partiyi herşeyin üstünde tutuyor ve o parti için yaptığı herşeyi çok doğru buluyor. Başka bir örnek verecek olursak seçmen kendi oy verdiği A partisinin liderine bir başka seçmenin yaptığı eleştiriyi kendisine yapılmış gibi görüp, herşeyi göze alarak hatasına günahına bakmadan o siyasi lideri ölümüne savunmaya kalkıyor. Bu ve buna benzer tutumlar aslında toplumun büyük bir kesiminde böyle. Bu topraklarda yaşayanlar, yani bizler; takım tutarız, eleştirtmeyiz; sanatçı severiz, laf ettirmeyiz; partiye oy veririz, söz söyletmeyiz; siyasilere oy veririz; toz kondurmayız. Peki neden? Çünkü sevdiğimiz, beğendiğimiz veya tercih ettiğimiz kişiyi, takımı, partiyi, sanatçıyı ev ahalisinden biri haline dönüştürmekte üstümüze yok bizim. Bizim aile yapımızda aile bireylerine laf ettirilmez. Ailemizden birinin yaptığı yanlışı çoğu zaman hoş karşılarız ama başka birinin yaptığı hatayı çoğu zaman hoş karşılamayız. Aile toplumun en çekirdek halidir. Çekirdek bozuk olursa meyvede bozuk olur. Eleştiri hakkının sadece kendinde olduğunu düşünmek doğrunun asla bulunamamasına yol açar. Bu durum toplumu kötüye sürükler. Atalarımızın konu ile ilgili olarak söylemiş olduğu çok güzel atasözleri vardır. Olaya iğne ve çuvaldız açısından abakmak gerekli. Avrupanın medeniyetleşmede bu kadar ileride olması, bizim yüzyıllardır geride kalmamızdan dolayıdır. Biz geriden geldiğimiz için önden gidenin sadece arkasını görebiliyoruz. Avrupa ülkeleri ve Amerika muassır medeniyetler seviyesine eleştiri ve sorgulama kültürünü yüzyıllar önce özümsedikleri için ulaşmışlardır. Batılı devletler aydınlanmayı kendileri elde etmiştir. Biz 500 yıldır onları takip ediyoruz. Umarım birgün takip eden değil, tekrar takip edilen bir toplum haline geliriz. Aydınlık günlerin başımıza doğması dileği en büyük temennimiz.

Ali Özdemir

Ali Özdemir Toplum ve Sahiplenme Sorunu ile Benzer Yazılar:

28 Mayıs 2015 Saat : 9:40

Ali Özdemir Toplum ve Sahiplenme Sorunu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal