Empati Nedir, Toplumsal Kutuplaşma, Türklerde Empati

empati nedirEMPATİ NEDİR?
 
Empati kelimesi Fransızca bir sözcük olup, Türk Dil Kurumu Sözlüğünde, ‘’Kişinin kendisini başka bir bilincin yerine koyarak söz konusu bilincin duygularını, isteklerini ve düşüncelerini, denemeksizin anlayabilmesi becerisi ve duygudaşlık’’ anlamlarına gelmektedir. Empati yada diğer manasıyla eşduyum, bir başka insanın duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak, anlamaya çalışmak ve içselleştirmek demektir. Empati, kendi duygularını başka canlılara veya cansızlara yansıtmak anlamında da kullanılır. Antipati, empatinin zıt anlamlısıdır. Empati, olumlu amaçlar için kullanıldığı zaman işbirliği, üretkenlik, huzur, refah ve mutluluğu arttırırken, kötü amaçlar için kullanıldığın zamanda manipülasyonculuğa neden olur. Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlama becerisidir.

Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. Aile içi empati ise aile bireylerinin karşısındaki diğer aile bireyini kendi yerine koymasıdır. Bu sayede bireyler karşındaki aile bireyinin ne tepki vereceğini bilebilir ve ona göre davranır Empatinin olmadığı toplumlarda toplumsal kutuplaşma artar. Toplumsal kutuplaşma arttıkça toplumun farklı bireyleri arasındaki insan ilişkileri azalır, kavgalar artar ve kaos ortamı oluşur..Empati becerisinin tam olarak gerçekleşmesinin üç kural vardır:
 
  1. Bir insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması,
  2. Karşıdaki insanın duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlaması ve hissetmesi,
  3. O kişiyi anladığının ona ifade edilmesidir.
empati yapmakTÜRK MİLLETİ’NDE EMPATİ VE TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA
 
Türk milletindeki empati kavramına günümüz Türkiye’sinin en büyük sorunlarından biri olarak bakabiliriz. Ne yazık ki bizler toplum olarak empati yapmayı unuttuk ve bunun doğal sonucu olarak bireyler olarak kutuplaşmaya başladık. Toplumda yer alan bu kutuplaşma birçok sorunlara yol açmaktadır. Kutuplaşmanın yol açtığı en büyük sorun ise radikalizmdir. Türk milleti olarak çok bencil bir millet olmaya başladık, üreten bir milletten tüketen bir millet haline döndüğümüz için herkes kendini ve kendi yaşam seviyesini düşünür hale geldi. Artık insanımız kendini düşünmekten kendisini karşısındaki insanların yerine koyamaz ve olaylara onun bakış açısıyla bakamaz hale gelmiştir. Karşımızdaki insanın veya karşıt görüşümüzdeki bir insanın duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamıyoruz ve çünkü onun gibi hissetmek istemiyoruz. Bunu yapmak yerine onları direkt olarak suçlayıp yargılıyoruz. En kötüsü ise karşıt görüşlerdeki insanları anlasak bile onları anladığımızı kendilerine ifade etmiyoruz. Sonuç olarak empati yapmayan ve yapamayan bir millet haline geldik. Toplu kalmak veya topluluklar oluşturmak yerine birey olmayı tercih eder hale geldik. Bir zamanlar ülkemizin toprak olarak bölünmesinden çok korkuyorduk ama farkına bile varmadan zihinlerde bölündük, beynimizde parçalara alındık. Bir milletin akıllarda bölünmesi toprak olarak bölünmesinden daha kötüdür. Böyle akıl olarak bölünmeye devam edersek yakın bir zamanda vatanımız olsa bile üzerinde yaşayacak bir milletimiz olmayacaktır. Türk milletinin bu hale gelmesinin en büyük nedeni ise siyasi iktidar ve milleti toplamaya çalışmayan muhalefettir. Tolumda yeniden milli birlik ve beraberliği sağlamak istiyorsak birey olarak herkes ne konuştuğuna dikkat etmeli ve düşünmeden konuşmamalıdır. İktidar hırsı yüzünden kalp kırmaktan vazgeçmeli, iyi bir insan olarak dünya menfaatleri için ahiret hayatımızı satmamalıyız.
empatiİSLAMİYETTE EMPATİ
 
Hangi meslekte çalışıyor olursa olsun bir Müslüman kıyamette büyük hesaba çekilmeden önce her gün kendi kendini hesaba çekmeli ve kendi cezasını veya mükafatını vermelidir. Kalbinde Allah korkusu olan bir insan veya evrensel ahlak ilkelerine inanan bir insan iyi, temiz, doğru, dürüst, namuslu, ahlaklı vb. iyi huylara sahip olur. İyilik için yaşar ve iyilik yapar. Böyle bir insan hem kendine faydalı olur, hem de topluma faydalı olur. Kötülük yapmaz, yapan insana da engel olur. Bilim ve teknolojide her zaman önde gider. Günümüzün en geri kalmış ülkeleri sömürülen Afrika devletleri ile fakir ve zengin İslam devletleridir. Petrol İslam devletlerinin en güçlü silahı olabilir ama tükenmez bir kaynak değil. Arap Müslümanlar bilim ve sanayide ileri gitmek yerine doğal kaynaklarına güvenip, çalışmamayı tercih ediyor, kendilerini zengin ediyor ama fakirleri görmüyorlar. İslami yaşam bu değil, dinimiz her zaman çalışmayı emreder ve her yerde ilimin ve okumanın ne kadar önemli olduğunu vurgular. Kuranı Kerimin ilk emri ‘’Oku’’dur. Bir zamanlar bilim konusunda Batı uygarlığından yüzyıllarca önde giderken şimdi belki onları 100 yıl geriden takip ediyoruz. İslami yaşam bu değil, Müslüman Müslümanın halinden anlar, Müslüman her zaman empati yapar. Müslüman haksızlığın karşısında dimdik durur. Müslüman günahsız insanların kanını dökmez. Müslüman ilime önem verir. Müslüman çalışkandır. Müslüman dürüsttür. Müslüman kul hakkı yemez. Müslüman kendini yaratana nankörlük etmez. Müslüman bütün insanlığa örnek olur. Müslüman her anında her haliyle Kuranı Kerim’i yaşar.Bir gün gerçek bir Müslüman gibi yaşamayı öğrenebilirsek eğer o gün dünya tarihi Müslümanlar tarafından yazılacaktır. Türk İslam sentezi yeniden doğacak ve o gün biz Türkler yıllarca bu dinin bayraktarlığını yapmış bir millet olarak kalemi elimize alacağız.         
Bu yazı Din, Edebiyat, Tuğrul Özdemir kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söz veya Şiir