Kuranı Kerim Türkçe Meali

kuranı kerimAraf suresi Mekke’de inmiştir ve 206 ayettir. 46. ve 48. âyetlerde Araf’ta yani cennet ve cehennem ehli arasındaki yüksek bir yerde bulunan insanlardan söz edildiği için bu isim verilmiştir. Bu ayette en güzel isimlerin Allah’a ait olduğu ifade edilmekte olup, Allah’a o isimlerle dua etmemiz istenilmektedir. Hadis-i şerifte ”Allah’ın doksan dokuz adı vardır. Onları ezberleyen muhakkak cennete girer.” buyrulmuştur. Ancak Allah’ın isimleri sadece doksan dokuzdan ibaret değildir, başka isimleri de vardır.

Bu ayette anlatılan ”Allah’ın isimleri hakkında eğri yola gidenler”den maksat, O’nun isimlerini tahrif edenlerdir. Müşrikler Allah’ın isimlerini tahrif ederek kendi tanrılarına veriyorlardı. Allah ismini tahrif edip Lat ve Aziz ismini değiştirerek Uzza demişlerdir. Yüce Allah, en güzel isimlerin kendine has olduğunu bu ayette bildirmiştir.
 
En güzel isimler (el-esmaü’l-hüsna) Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır.
Araf Suresi 180. ayet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir