Kuranı Kerim Türkçe Meali

kuranı kerimİslam dininin hayır, şer, kaza ve kader mevzularındaki inanç ve düşüncesine aşağıda yer alan iki ayetin  ışık tuttuğu görülür. İnsanlar genellikle elde ettikleri başarı ve iyi neticeleri kendilerine mal eder, inananlar ise Allah’a mal ederler. Felaket, kötülük ve başarısızlıklarını ise yükleyecek ve suçlayacak birilerini ararlar. İnsan kendini kınamak ve suçlamaktan genellikle kaçar. Oysaki her şeyi yaratan Allah’tır, her şey O’nun takdir ve kudreti ile var olur ve yok olur. Ancak Allah, hiçbir kimse için doğrudan doğruya felaket ve kötülüğe rıza göstermez; kulun işlediği her günah, suç ve kötülükte bizzat o kulun kendi iradesi devreye girer ve Allah, kulu öyle istediği için, iradesini o yolda sarf ettiği için o şekilde yaratır. Kul kasibdir(çalışan, kazanan), hak eder, murat eder, Allah halıktır(yaratan), kulun iradesi ne ise ona göre yaratır.
 
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
 
Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa ‘Bu Allah’tan’ derler; başlarına bir kötülük gelince de ‘Bu senden’ derler. ‘Hepsi Allah’tandır’ de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!
Nisa Suresi 78. ayet
 
Sana gelen iyilik Allah’tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter. 
Nisa Suresi 79. ayet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir