Kuranı Kerim Türkçe Meali


kuranı kerimFecr, tan yerinin ağarması ve şafak manalarına gelir. Fecr suresi, Leyl suresinden sonra Mekke’de inmiştir ve 30 ayettir. Fecr suresinde eski kavimlere ait kıssalar anlatılır. İnsanoğlunun kötülüğe yönelmekte olduğu belirtilmiş ve dünya hayatından sonraki hayat ve oradaki yaşam anlatılmıştır. Bu ayetlerde, her günün fecri, Zilhicce’nin on gecesi, muharrem ayının on gecesi ve ramazan ayının son on gecesi müsbet ve menfi kutup diye bilinen çiftlerden oluşan varlık alemi, bunları yaratan ve tek olan Allah, her şeyi örtüp yok gibi kılan gece karanlığı yemine konu edilmiş, sonra da bunların yemine değer şeyler olduğu vurgulanmıştır.
 
Fecre, on geceye (haccın on gecesine), çifte ve teke, (her şeyi karanlığı ile) örttüğü an geceye yemin ederim ki, akıl sahibi için bunlarda elbette bir yemin (değeri) var, değil mi?  
Fecr Suresi 1-2-3-4-5. ayetler

Kuranı Kerim Türkçe Meali ile Benzer Yazılar:

5 Kasım 2013 Saat : 11:13
  Din

Kuranı Kerim Türkçe Meali Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal