Hadisi Şerif


Hz. MuhammedNefis kelimesi insanın kendisi, benlik ve ego kavramları ile ifade edilebilir. Kur’anı Kerime göre, insan nefsinin kötülüğü emreden bir yönü olduğu gibi kötülükten sakınmayı emreden diğer bir yönü de vardır. Nefsini kötülüklerden arındıran insan kurtuluşa erer, nefsini kötülüklere hapseden ise ziyan eder. Yüce Mevla nefislere takvasını versin ve temizlesin O nefislerimizin dostu, Yaratıcısıdır. Kuranı Kerimde bu durum Şems Suresinin 1-10. ayetlerinde aşağıdaki şekilde belirtilir.
 
Güneşe ve kuşluk vaktindeki aydınlığına, güneşi takip ettiğinde aya, onu açığa çıkarttığında gündüze, onu örttüğünde geceye, gökyüzüne ve onu bina edene, yere ve onu yapıp döşeyene, nefse ve ona birtakım kabiliyetler verip de iyilik ve kötülüklerini ilham edene yemin ederim ki, nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiş, onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir. (Şems Suresi, 1-10)
 
Allahım! Nefsime takvasını ver ve nefsimi (her turlu kotu şeylerden) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin dostu ve mevlasısın.

Hz. Muhammed (s.a.s)
(Müslim, “Dua”, 73)

Hadisi Şerif ile Benzer Yazılar:

10 Haziran 2013 Saat : 1:26
  Din

Hadisi Şerif Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Blogroll

%d blogcu bunu beğendi:

Söz ve Şiir sitesi bir bilgi ve kültür sitesi olup, sitenin kuruluş amacı geçmiş ve gelecek arasına sözlerden ve şiirlerden oluşan yıkılmayacak bir köprü kurmak ve yaşayanları, yaşamışları, yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Söz ve Şiir sitesinin herhangi bir kar amacı olmayıp, toplum yararına kurulmuş olan vakıf, dernek ve hayır kuruluşları hariç kar amacı güden hiçbir yapının reklamına sitede yer verilmeyecektir. Site içerisinde yer alan eserler internet ortamındaki ilgili internet sitelerinden veya konu ile ilgili görsel ve yazılı kaynaklardan derlenmiştir. Sitemizde yer alan eserlerin telif (yayın) hakları eser sahiplerine veya yasal temsilcilerine ait olup, eserlerinin sitemizde yayınlanmasını istemeyen eser hak sahiplerinin sitemize iletişim kutusundan bildirimde bulunmaları halinde söz konusu eserler en kısa zamanda sitemizden kaldırılacaktır.

Personal